در ابن مقاله قصد داریم به شما در مورد بهترین کمپرسور کولرگازی اطلاعات بدهیم و شما را با ان ها اشنا کنیم .

یکی از محصولات تهویه مطبوع در هر خانه کولر است این دستگاهها قابلیت سرمایشی و گرمایشی را دارند این دستگاهها در انواع مختلفی تولید و روانه بازار میشود. این دستگاه ها از سیکل تبرید پیروی می کنند که اصلی ترین اجزای آن، کمپرسور، کندانسور ، شیر انبساط و اواپراتور است. اجزایی مختلفی در کولر وجود دارد که به صورت هماهنگ با هم کار می کند تا سرمایش را ایجاد و محیط اتاق را خنک و مناسب نماید. ما در این مطلب، سعی می کنیم در مورد یک جز خاص از کولر یعنی کمپروسور بیشتر توضیح بدیم. و به بررسی کامل انواع کمپرسور در این دستگاه می پردازیم و همچنین بهترین نوع کمپرسور را به شما معرفی میکنیم.

 

 

بهترین کمپرسور

 

بهترین کمپرسور

 

این قطعه مصرف انرژی الکتریکی گازمبرد را از اوپراتور مکش میکند  سپس آن را فشرده سازی کرده و وارد کنسداسور می نماید کمپرسورها قطعاتی هستند که با استفاده از فشرده کردن و کاهش حجم گاز، باعث افزایش فشار آن می‌ شوند. در کولرهای گازی، نقش اصلی را همین کمپرسورها بازی می‌ کنند و از لحاظ ساختاری کاملا مشابه کمپرسور یخچال‌ ها هستند. کمپرسور ها با توجه به ظرفیت و اقلیم و نوع دستگاه دارای انواع مختلفی هستند که در کولرگازی به طور معمول عبارتند از:

کمپرسور پیستونی (Reciprocating)

کمپرسور روتاری (Rotary)

کمپرسور اسکرال (Scroll)

 

کمپرسور پیستونی چیست ؟

 

این کمپروسور از تکنولوژی قدیمی رفت و برگشت بهره میبرد  هم اکنون از این کمپروسور دریخچال ها استفاده میشود از معایب این کمپروسور به سر و صدای زیاد آن میتوان اشاره کرد  این کمپرسور بر اساس حرکت پیستون کار میکند. ولی این پستون قدرت زیادی دارد و برای مناطق گرم و مرطوب و استوایی بسیار مناسب است بخاطر قدرت بالای این کمپرسور برای مناطق جنوبی معقول تر است و تحمل زیادی دارد

مزیت ها

قدرت خنک کنندگی بیشتر

قیمت مناسب تر

تعمیر و نگهداری راحت تر

با هزینه کمتر

معایب

مصرف انرژی بالا

تولید صدای بیشتر نسبت به دیگر موتورها

تولید گرمای بیشتر

 

 

بهترین کمپرسور

 

کمپرسور روتاری چیست ؟

 

این کمپرسور از تکنولوژی چرخشی پیروی میکند این کمپرسور دارای جابه جایی بالا و چرخشی است. معمولا در مکانهایی که فشار هوای بالایی دارند از این نوع کمپسور استفاده میکنند  این کمپرسور سالهای جای کمپرسور های پستونی را  بدین ترتیب که وقتی گاز از دریچه ورودی وارد کمپرسور می شود ، در اثر چرخش تیغه ها و برخورد پره ها با گاز، آن را با فشار به سوی لوله های خروجی هدایت می کند.گرفته است. عملکرد این کمپرسور به این صورت است با گردش ۳۶۰ درجه تیغه ها عمل مکش و ماده مبرد انجام میگیرد

ظرفیت واقعی این کمپرسور ها ۷۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ بی تی یو  است  این کمپرسور ها مصرف برق کمتر دارند و آن را بهینه مصرف میکنند و صدای کمتری تولید میکنند معمولا از این کمپرسور ها در شمال و شمال غرب کشور استفاده بیشتری میشود.

 

مزیت ها

تولید گرمای کمتر نسبت به پیستونی

صدای کمتر نسبت به پیستونی

مصرف برق کمتر نسبت به پیستونی

معایب

قیمت بالاتر

هزینه بیشتر تعمیرونگهداری به نسبت کمپرسور پیستونی

 

کمپرسور اسکرول چیست ؟

 

به این کمپرسور اون مارپیجی هم گفته میشود این کمپرسور نوع دیگری از کمپرسورهای مورد استفاده در کولر گازی است  که معمولاً در ظرفیت های بالا مورد استفاده قرار میگیرد. مکانیزم داخلی این کمپرسور ها از دو قطعه حلزونی شکل تشکیل شده که قطعه بالایی ثابت و قطعه پایینی متحرک می باشد و حرکت حلزونی متحرک باعث فشرده شدن گاز بین این دو قطعه شده و فشار لازم را در خروجی ایجاد می نماید. طراحی پوسته کناری این کمپرسور به‌ گونه‌ ای است که به ‌طور کامل محفظه را آب‌ بندی میکند تا فشرده‌ سازی گاز بدون وجود هیچ‌ گونه نشتی صورت گیرد و فرآیند فشرده‌ سازی کامل گاز ،بدون هیچ‌ گونه مشکلی انجام شود. از مهمترین مزایای این کمپرسور ها راندمان بالا ، صدای کم و طول عمر زیاد ان می باشد اما قیمت بسیار بالاتری نسبت به سایر کمپرسورها دارند.

از کمپرسور های اسکرول برای طراحی سیستم یخچال سردخانه کولرهای گازی، اسپلیت، داکت اسپلیت و چیلرهای مدولار استفاده میشود. کولرهای گازی با موتور اسکرول بیشتر در مناطق جنوب و فلات مرکزی ایران مورد استفاده قرار می گیرند. این کولرها برای فضاهای بزرگ و وسیع ساخته شده است این کمپرسور ها قدرت بالایی دارند

مزیت ها

تولید صدای کمتر

مصرف انرژی کمتر با راندمان بالا

مناسب برای فضاهای خیلی بزرگ

معایب

قیمت بیشتر

 

کلام آخر

کمپرسور روتاری در حال حاضر پر کابردترین کمپرسور در بازار است ولی کمپرسور اسکرول  عملکرد بهتری دارد

کمپرسور اسکرول در کولرهای با ظرفیت ۲۴۰۰۰ تا ۹۶۰۰۰ استفاده می شود . این کولرها دارای کارایی بهتر و قیمت بیشتری می باشند، اما خنک کنندگی بالای دارند و نسبت به دو مدل دیگر دارای صدای کمتر و مصرف انرژی کمتری هستند. پس اگر شما از لحاظ هزینه مشکلی ندارید بهتر است کولری با کمپرسور اسکرول بگیرید . در کل کمپرسور اسکرول دارای کارایی بهتر نسبت به روتاری و کمپرسور روتاری نیز کارایی بهتری نسبت به کمپرسورهای پیستونی دارد.

این محتوا را به اشتراک بگذارید...