شارژ گاز این دستگاه ها بعد از مدتی برای ما مهم می شود زیرا این دستگاه دیگر کارایی لازم را ندارد این گازهای فریونی که در اسپلیت ها به کار می روند در تامین سرمای محیط و کاهش دمای کندانسور نقش دارند . گازهای که در این دستگاه ها به کار می روند شامل گاز مبرد R407A – گاز مبرد R410A-گاز مبرد R22 می باشند که گاز R22 از پرکاربرد ترین آن ها می باشد باتوجه به مدل و نوع عملکرد این دستگاه ها و موقعیت آب و هوایی که برای آن در نظر گرفته شده است نوع این دستگاه ها انتخاب می شود .

شارژ گاز چه زمانی کولرگازی نیاز به شارژ دارد 

  • اگر دستگاه خریداری شما نو و کار نکرده است ، اسپلیت شما به مقدار معینی گاز دارد که توسط شرکت به صورت پیش فرض در آن قرار داده شده است این مقدار پیش فرض به اندازه ۵ متر لوله به مقدار ۱۰۰ گرم در نظر گرفته شده است . این گاز برای همان ۵ متر لوله می باشد و در صورتی که به لوله کشی اضافی نیاز داشته باشد سرویس کار به ازای هر متذ لوله اضافی ۲۰گرم گاز به داخل مخزن تزریق می کند و گاز به صورت ارگانیک پس از باز کردن شیر سرویس به کل سیستم تبرید منتقل می شود .
  • اگر این دستگاه خریداری شده شما کارکرده بایستی حتما با یک سرویسکار تماس بگیرید و دستگاه را مورد بررسی قرار دهید که در صورت نیاز دستگاه خود را شارژ کنید .
  • اگر این دستگاه شما توانایی ایجاد سرمای متعادل و مطبوغی را نداشته باشد با نمایندگی های مجاز آن تماس حاصل فرمایید و در صورتی که مشکل از دیگر بخش های آن نبود بدین معنی است که کولرگازی احتیاج به شارژ دارد و باید نسبت به شارژ آن اقدام کنید . برای اینکه بدانید ایا این دستگاه شما گاز دارد یا خیر ، می توانید شیر والف دستگاه خود را باز کنید و در صورت عدم پاشش گاز به بیرون بدین معناست که گاز دستگاه شما تمام شده است .
  • در صورتی که هیچ یک از موارد گفته شده پیش نیامده و تشخیص سرویسکار به شارژ اسپلیت باشد توجه کنید که گاهی برای بهتر شدن عملکرد بهینه سازی مصرف ، شارژ گاز این دستگاه ها دارای اولویت می باشد . گاهی ممکن است نشتی در لوله های اتصال گاز ، موجب کاهش چشمگیر گاز اسپلیت شود .

شارژ گاز امروزه به دلایل مزایای استفاده از این دستگاه ها نسبت به مدل آبی و … اغلب مردم نسبت به خرید این اسپلیت ها اقدام می کنند . بنابراین با فراگیر شدن خرید این دستگاه و محبوبیت استفاده از این دستگاه در میان اقشار مختلف مردم ، شارژ این دستگاه نیز از اهمیت بسیاری برخوردار شده است .در اغلب مواقع و در بیشتر مدل ها عمل تهویه به وسیله گازهای مخصوصی انجام می شود . حال باید ببینیم در صورت نبود و کمبود این گاز چه اتفاقی رخ می دهد ؟ اگر این دستگاه دچار کمبود گاز شود دچار نقص در کارایی و عملکرد آن می شود .

در سه صورت این دستگاه شارژ می شوند . هنگامی که کولرگازی تازه ای خریداری باشید گاز این دستگاه بعد از مدتی کاهش می اید در این مواقع نیاز به شارژ کولر می باشد . در برخی مواقع ممکن است این دستگاه شما نیاز به شارژ اضافه ی این دستگاه داشته باشید . هنگامی که دستگاه خود را به تازگی خریداری کرده اید و این دستگاه ها احتیاج به شارژ گاز دارد .جهت شارژ اسپلیتی ای که تازه نصب شده است باید دقت کنید که دستگاه هیچ گونه رطوبت یا هوایی نداشته باشد . پس از اطمینان از نبود هوا و رطوبت باید شیر مربوطه را باز کرده و گاز داخل را به دستگاه منتقل کنید .این مطلب را نیز در نظربگیرید که میزان گازی که شرکت در کولرگازی ها قرار می دهد فقط برای ۵ متر لوله مناسب می باشد و در صورت بیشتر شدن لوله باید میزان گاز آن نیز افزایش یابد .

انواع روش های شارژ کولرگازی

امروزه شارژ این دستگاه توسط تکنسین های حرفه ای انجام می شود ، معمولا به صورت وزنی و به کمک ترازو انجام می گیرد . با این حال در ان قسمت تمامی روش های شارژ این دستگاه را به شما بگوییم .

روش اول : شارژ وزنی با ترازو

روش دوم : شارژ گاز آمپری

روش سوم : شارژ گاز به وسیله گیج مانوفیلد و جدول دمایی

روش اول یکی از بهترین و اصولی ترین روش ممکن برای شارژ این وسیله ، شارژ وزنی است . در این روش مقداری گازی که باید درون سیستم شارژ شود ، به کمک ترازوهای مخصوصی وزن شده و سپس عملیات انجام می شود .

در روش دوم ، براساس میزان امپری که با اتصال آمپرمتر به کولر به دست می آید . م دانیم که هر وسیله الکتریکی دارای یک میزان مصرفی برق و یک آمپراژ مصرفی می باشد .

در روش سوم ، تکنیسین دمای هوای اطراف پنل داخلی و نیز دمای هوای اطراف پنل خارجی را به دست آورده و با استفاده از جدولی که توسط تولید کنندگان گاز مبرد تهیه می شود ، میزان فشار گاز مبرد را برای دو دما به دست می اورد . سپس با اتصال گیج مانوفیلد که برای سنجش فشار به کار می رود ، شارژ تا رسیدن به فشار مورد نظر انجام می شود . این روش چندان قابل اعتماد نبوده و درصد خطای بالایی دارد .

 

این محتوا را به اشتراک بگذارید...