اگر شما به دنبال یک فیلتر کربن فعال در کولرگازی هستید تا از بوهای آزار دهنده یا گازهای مضر در منزل خود خلاص شوید ، برای رسیدن به این جزئیات ،مقاله مناسبی را انتخاب کرده اید و اگر می خواهید بدانید که چرا مردم از تصفیه کننده های کربن استفاده می کنند و این فیلتر چه کاری انجام می دهد حتما این مقاله را بخوانید .

کربن فعال کربن فعال دارای خواص ویژه ای است که به آن اجازه می دهد تا از ترکیبات آلی فرار (VOCs) ، بوها و سایر الاینده های گازی را از هوا حذف کند . این کار را به گونه ای انجام می دهد که از سایر تصفیه هوا مانند HEPA که تنها از ذارت ریز هوا جلوگیری می کند ، مجزا کند . فیلترهای هوای کربن فعال ، مولکول های گاز را روی سطح زعال چوب جمع می کند که یک فرایند تاریخی شگفت اور است . در اینجا شما به صورت عمیق به چگونگی کار این فیلتر آگاه می شوید . سپس می توانید در صورت استفاده از یک فیلتر هوای کربن ، با بررسی مزایا و معایب آن ، نیازهای خود براورده سازید .

فیلتر کربن فعال در کولرفیلتر هوای کربن فعال چیست ؟

فیلترهای هوای کربن فیلترهایی هستند که معمولا برای حذف گازها استفاده می شود . آنها برای فیلترکردن گازها از طریق یک سطح کربن فعال ( همچنین ذغال چوب فعال ) طراحی شده و معمولا برای مبارزه با ترکیبات آلی فرار (VOCs) آزاد شده از پاک کننده ها و مواد شیمیایی موجود در منزل استفاده می شود . همچنین اغلب برای حذف بو از هوا ، مانند بوی دود تنباکو استفاده می شود . آنها نمی توانند ذرات ریز مانند مو کرک ، گرد و غبار یا گرده را از هوا حذف کنند .

تاریخ فیلتراسیون کربن

ذغال چوب و کربن : این اصطلاح به بقایای احتراق ناقص اشاره دارد . تصویر قطعه ای از چوب را که پس از آتش سوزی باقی مانده است مشاهده کنید . موارد قابل احتراق در چوب ، به علت گرمای کافی و وجود اکسیژن سوخته است . کاراکتر سیاهی که بیشتر باقی می ماند کربن است . فرایند تولید ذغال چوب با استفاده از حرارت دادن یک ماده ذغال در یک محفظه خلاء انجام می شود که تمام ترکیبات فرار را آزاد می کند و تمام کربن را برگ می کند. سوختن هر ماده کمی زغال ایجاد می کند.

چگونه کربن فعال می شود ؟ کربنی فعال است که تحت اثر برخی از پردازش های اضافی قرار داده شده است تا آن را در گرفتن مولکولی گازها بهتر کند . ابتدا ، آن را با هوای گرم ، دی اکسید کربن یا بخار تزریق می کنند ، یک شبکه کوچک از منافذ در کربن ایجاد می کند و سطح آن را بسیار افزایش می دهد . این باعث می شود مکان های بیشتری برای به دام انداختن مولکول ها ایجاد شود و باعث شود که کربن به عنوان یک فیلتر موثرتر عمل کند . یک مقاله توسط سازمان حفاظت از محیط زیست اوهایو می گوید که یک گرم کربن فعال می تواند صدها متر مربع از سطح داخلی داشته باشد .

تاریخ استفاده از فیلتراسیون کربن : چگونه انسان ها متوجه شدند که این کربن می تواند در الودگی های فیلتر شده موثر باشد ؟ احتمالا اولین کاربرد آن حذف ناخالصی ها در فلز ذوب شده برای تولید برنز است . ظاهرا مصری ها برای استفاده از بوی بد دهان در ارتباط با عفونت اولین بار از آن در پزشکی استفاده می کردند . ما می دانیم که ملوانان در قرن های ۱۶ تا ۱۸ قرن بیشتر آب اشامیدنی خود را در بشکه هایی ذخیره می کردند که در داخل آنها زهکشی شده بودند تا آب تازه در سفرهای طولانی نگه داشته شود .

در جنگ جهانی اول ، در ماسک های گاز از ذغال چوب استفاده می کردند تا برخی از گازهای کشنده مورد استفاده در برابر نیروها را فیلتر کنند ، اما تنها در برابر برخی از سموم موثر بود . تولید و استفاده از کربن فعال تنها پس از جنگ جهانی دوم به طور چشمگیری افزایش یافت و در نهایت منجر به توسعه آن و تولید فیلترهای هوای مدرن فعال شود .

فیلتر کربن فعال در کولرچگونه فیلترهای کربن ، گازهای الوده کننده را به تله می اندازد ؟

فیلترهای کربن فعال آلاینده ها را از هوا حذف می کنند و این یک فرایند تمیز کنندگی است . توجه داشته باشید که این متفاوت از جذب است . در جذب ، ماده ای که می خواهید حذف کنید . مثلا اب به اسفنج جذب می شود ، اما این جذب بخشی از جذب در یک سطح مولکولی نمی شود . بنابراین ، هنگامی که اب را با یک اسفنج جذب می کنید ، اب به شکل شیمیایی به اسفنج متصل نمی شود و فقط فضاهای داخلی آن را پر می کند .

فیلتر کربن فعال در کولر یک شبکه از اتم های کربن متصل به یکدیگر است . فرایند فعال سازی بسیار مهم است ، زیرا افزایش سطح درونی ، گازها را به یک منطقه بزرگتر منتقل می کند . هنگامی که مولکول برخی از مواد گازی وارد فیلتر کربن می شود ، می تواند به میزان سطح موجود بستگی داشته باشد .

فرایند جذب اجازه می دهد تا فیلترهای کربن هوا برای فیلتر کردن مواد شیمیایی آلی و گازها از هوا وارد عمل شوند . مشکل با سطح کربن فعال است که با گذشت زمان ، آلاینده های گازی به طور فزاینده جذب کربن فعال می شوند . هنگامی که سطح در دسترس کربن اشباع می شود ، فیلتر دیگر نمی تواند آلودگی ها را جذب کند . هنگامی که یک فیلتر هوای کربن اشباع شده است ، ممکن است متوجه شوید که یک بوی عجیب و شاید بد وجود دارد . این شاخصی قوی زمان تغییر فیلتر کربن فعال در کولر شما را نشان می دهد .

چگونه به طور موثر از یک فیلتر هوای کربن استفاده کنید

فیلترهای هوای کربن فعال می توانند بخش مهمی از سیستم های تصفیه هوای خانگی شما باشد اما باید به درستی استفاده شوند .

اطمینان حاصل کنید که از کربن کافی استفاده می کنید . برخی از فیلترها ادعا می کنند که فیلتر کربن فعال هستند ، اما آنها تنها از مقدار کمی کرین استفاده می کنند . این کار موثر نخواهد بود زیرا تقریبا بلافاصله اشباع می شود . یک دستورالعمل وجود دارد که می گوید ذره یک فیلتر خوب هوا کربن فعال بایستی از حداقل چنج پوند از کربن استفاده کند .

جریان هوای داخل فیلتر . برای حذف اکثر الاینده های ممکن از هوا ،نیاز به صرف زمان حداکثری عبور هوا از داخل فیلتر کربن است . در صنعت فیلتراسیون ، این زمان عبور به عنوان زمان خاموش شدن شناخته می شود . یک فیلتر با مقدار خوب کربن ضخامت کافی و زمان خاموش شدن زیاد ، بسیار موثرتر از یک فیلتر با لایه نازک کربن است .

فیلتر کربن خود را تغییر دهید . هنگامی که کربن اشباع می شود ، تمام اثر آن را به عنوان یک فیلتر هوا از دست می رود . وقتی این اتفاق می افتد ضروری است که آن را با یک فیلتر کربن جدید تغییر دهید . مشکل این است که یک روش عالی برای دانستن اینکه کربن اشباع شده است وجود ندارد . گاهی اوقات شما متوجه بو می شوید و گاهی اوقات شما می توانید از دستورالعمل های تولید کننده پیروی کنید و آن را به طور منظم تغییر دهید . کربن بسته به اینکه چقدر از آن استفاده می شود و چه میزان در معرض آلاینده ها قرار دارد طول عمر دارد . جایگزینی فیلترهای کربن یک عملیات پر هزینه است ، اما برنامه جایگزینی ماهیانه نقطه شروع به خوبی برای آن است .

لطفا توجه داشته باشید که با توجه به EPA ، فیلتر کربن فعال ، نمی تواند به راحتی مونوکسید کربن را از بین ببرند و برای جلوگیری از این گاز ، باید از مراحل مهم دیگر مانند استفاده از آشکارسازی مونوکسید کربن استفاده شود .

فیلتر کربن فعال در کولرکربن فعال چه چیزی را حذف می کند ؟

فیلترهای هوای کربن فعال می توانند در چند زمینه مفید باشند .

ترکیبات آلی فرار (VOCs) . فیلتر هوای کربن فعال می توانند در فیلتر کردن VOCs از هوا موثر باشد . این ها مواد گاز هستند که اکثر فیلترهای مکانیکی مانند فیلترهای HEPA عبورمی کنند . بعضی از گازهای موجود در سیگار یا آنهایی که با خشک کردن رنگ یا تمیز کردن محصولات تولید می شوند می توانند از طریق یک فیلتر کربن از هوا خارج شوند . بنزین ، تولوئن ، زایلن و برخی از ترکیبات کلرندی از جمله انهایی هستند که ممکن است توسط فیلترهای کربن حذف شوند .

تصفیه کننده های هوای مکانیکی که فقط می توانند ذرات فیلتر کنند ، نمی توانند بوی ناخوشایند را از بین ببرند . بنابراین افراد اغلب از فیلتر کربن برای حذف بوها استفاده می کنند ، البته نمی توانند همه انها را حذف کنند .

معایب استفاده از کربن فعال

جایگزینی فیلتر . جایگزینی فیلترهای کربن اشباع شده می تواند پر هزینه باشد . همچنین تعیین زمانی کهفیلتر کربن فعال در کولر شما نیاز به جایگزینی دارد سخت باشد زیرا هیچ نشانه ای قابل مشاهده نیست که کاملا اشباع شده باشد . شما فقط باید به توصیه های سازنده متکی باشید .

آلودگی ذرات را نمی توان حذف کرد. فیلترهای کربن فعال بسیاری از ترکیبات آلی را از هوا حذف می کند ، اما همانطور که در بالا ذکر شد ، انها نمی توانند الاینده های ذارت را شناسایی کنند . این ذرات ممکن است شامل آلرژی هایی مانند گرد و غبار و گرده، و یا حتی کسانی که از دود سیگار و یا آتش سوزی استفاده می کنند، دومی که در کوتاه مدت می تواند به طور خاص خطرناک باشد.

راه حل

یکی از گزینه ها ، فناوری های جدیدی به نام اکسیداسیون الکتروشیمیایی (PECO) است که در داخل تصفیه کننده هوای کولرگازی یافت می شود . این دستگاه قادر به حذف گازها مانند ترکیبات آلی فرار است . یک فیلتر هوای فعال کربن می تواند یک گزینه مناسب کوتاه مدت باشد ، اما در دراز مدت فناوری تصفیه هوا در این دستگاه می تواند راه حل مناسب برای نیازهای شما باشد .

توانایی کربن برای تمیز کردن اب و هوا دارای تاریخ قابل توجهی است . پس از بررسی چگونگی عملکرد فیلترهای کربن هوا و زمانی که انها موثر هستند ، می توانید تصمیم بگیرید که کدام نوع تصفیه کننده هوا برای وضعیت و بودجه شما مناسب است .

این محتوا را به اشتراک بگذارید...